Jeśli chcesz zainteresować kogoś swoją ofertą, musisz zapłacić. Jeśli nie masz pieniędzy, Twoją walutą będzie czas, zaangażowanie i pomysłowość.
Wydawanie pieniędzy na reklamę i sprzedaż wydaje się najłatwiejsze, ale to nie jedyne sposoby. Jeśli masz determinację i nie boisz się trochę popracować, jest sporo strategii, które możesz przetestować.
W tym wpisie opowiem Ci o siedmiu z nich. Wszystkie z nich stosowałem w różnych wariantach. Wiem, że działają, ale to nie są gotowe rozwiązania. Dużo zależy od Twojej sytuacji i podejścia (o czym wspominam też na końcu).
Na temat większości z tych pomysłów można by napisać książkę. Nie jestem w stanie przedstawić Ci tutaj wszystkich detali. To ma być inspiracja. Chcę podrzucić Ci nowe miejsca do eksperymentów. Pewnie wiele z tego już testujesz, ale na pewno znajdziesz też coś nowego do wypróbowania.
Marka osobista
Gdybym miał wybrać narzędzie, które zdobyło dla mnie najwięcej klientów, byłaby to zdecydowanie marka osobista. Jeśli prowadzisz własny biznes (albo dopiero go planujesz) praktycznie nie widzę minusów budowania wokół swojej osoby marki.
Co to w praktyce oznacza? Budowanie marki osobistej to praca nad własną rozpoznawalnością i tworzeniem skojarzeń, na których Ci zależy. Jeśli np. jesteś tłumaczem, im więcej osób Cię zna i potrafi powiązać tę znajomość ze świetną jakością tłumaczeń, tym lepsza Twoja marka osobista.
I absolutnie to nie przeszkadza w budowaniu marki Twojej firmy. Jest masa przykładów przedsiębiorców, którzy są znani jako osoba i przy okazji współtwórcy znanej firmy.
Ludzie najchętniej kupują od innych ludzi. Jeśli Twoją firmę mogą powiązać z osobą, którą znają, lubią i której ufają, znacznie łatwiej jest zdobyć nowych klientów.
Przykład:
Idealnym przykładem z naszego podwórka jest Michał Sadowski. Rozpoznawalność Michała napędza zainteresowanie Brand24 i pomaga im w kolejnych sukcesach. Jeśli o Michale słyszysz pierwszy raz, koniecznie sprawdź jak świetnie radzi sobie w Internecie.
Do zrobienia od zaraz:
Zrób prostą strategię budowania własnej marki osobistej. Kto będzie Twoim odbiorcą? Z czym chcesz się kojarzyć? Jak się wyróżnisz?
Pokaż kto stoi za Twoją firmą, np. na stronie internetowej. Daj się poznać jako osoba, a nie tylko produkt, czy usługa.
Wychodź z inicjatywą. Jest masa okazji do budowania własnej marki – np. wystąpienia na różnych spotkaniach i konferencjach, artykuły na blogach i w prasie, czy wywiady w podcastach. Nie bój się proponować.